Mors Cup

Thisted Sejlklub´s distancesejlads : ALTID 2. weekend i juni....  
Læs mere >>

Ungdoms afdelingen

Thisted Sejlklubs ungdomsafdeling ...
Læs mere >>

Velkommen til Thisted Sejlklub

Thisted Sejlklub byder ALLE sejlere fra nær og fjern VELKOMMEN TIL THISTED - vi er en veldrevet og aktiv klub med nye moderne faciliteter til alle, når man er i havn og skal nyde havnemiljøet og ferien. 

Med Thisted Sejlklub som base og udgangspunkt, kan man udforske den fantastiske Limfjord - her vil både den erfarne og den mere uøvede sejler kunne glæde sig over det pragtfulde sejlerfarvand - Thisted Sejlklub glæder sig til dit besøg ! 

Galleri

Nyt omkring vores J70 både.

Skrevet af Simon Kristensen.

Vi er nu klar til sæsonen med vores J70 både og med vores Ligasejlere.

Efter en velbesøgt intro aften tirsdag den 1. maj ser det nu ud til at vi har sejlere nok til at sejle i klubbens J70 både mandag, tirsdag og onsdag aften

Instruktører i år bliver Per Hovmark samt Anna Groth som er ny i klubben. Anna er en meget erfaren sportsbåds sejler og vi glade for at få hende med ombord på J70 holdet. Herudover har en anden ny pige – Frida - sagt ja til at være instruktør nogle af tirsdagene indtil sommerferien.

I år vil vi afvikle flere sponsorarrangementer i J70 bådene i løbet af sæsonen og vi glæder os til på den måde at vise vores klub og vores super sejladsfarvand frem for en masse ikke sejlere som måske får lyst til at lære at sejle.

Klubbens ligahold sejler i år i 2. division og vi er nu tæt på at klippe ”navlestrengen” til de grå sejlere 👍.  I år er der nemlig 3 unge samt en erfaren ombord ved ligastævnerne og det bliver med en af de unge som rorsmand/kvinde.

Vores liga sejladser ligger i år sådan:

2-3 juni i Frederikshavn

23-24 juni i Kerteminde

18-19 august i Skovshoved

1-2 september i Århus

Vi glæder os til sæsonen 2018 😊

UA-40542404-1