Mors Cup

Thisted Sejlklub´s distancesejlads : ALTID 2. weekend i juni....  
Læs mere >>

Ungdoms afdelingen

Thisted Sejlklubs ungdomsafdeling ...
Læs mere >>

Velkommen til Thisted Sejlklub

Thisted Sejlklub byder ALLE sejlere fra nær og fjern VELKOMMEN TIL THISTED - vi er en veldrevet og aktiv klub med nye moderne faciliteter til alle, når man er i havn og skal nyde havnemiljøet og ferien. 

Med Thisted Sejlklub som base og udgangspunkt, kan man udforske den fantastiske Limfjord - her vil både den erfarne og den mere uøvede sejler kunne glæde sig over det pragtfulde sejlerfarvand - Thisted Sejlklub glæder sig til dit besøg ! 

Galleri

Thisted Sejlklub i Sejlsportsligaens 1. division.

Skrevet af Simon Kristensen.

I weekenden lykkedes det vores hold i Sejlsportsligaen at sikre Thisted Sejlkub oprykning fra 2. division til 1. division. Stort tillykke til alle, som har bidraget hertil, men ikke mindst besætninger gennem de 4 stævner.

Oprykningen skete efter, at holdet opnåede en flot 2. plads ved stævnet i København. I sidste sejlads om søndagen var kravet, at Thisted skulle vinde, hvis oprykningen skulle sikres. Holdet lagde ud med at vinde starten og efter en fokuseret indsats, hvor de trak fra konkurrenterne, kom de i mål som en sikker vinder af sejladsen. Sådan!

Der er i løbet af sæsonen sejlet 4 Liga stævner, hvor vi har været placeret som nr. 6, 8, 6 og 2. Sammenlagt giver dette en 5. plads, der netop var kravet for at rykke op til landets bedste række.

Set i lyset af, at vi kom med på et wildcard uden erfaring med bådtypen, er det mega flot, at vores hold har kunnet sikre oprykningen.

Holdet i weekenden bestod af: Per Hovmark (skipper), Claus Lauritsen, Søren Bredal og Heines Nielsen. Vi ønsker dem og øvrige, der har sejlet gennem sæsonen, et stort tillykke med oprykningen for Thisted Sejlklub. Det er vi stolte over.

Vi skal nu have evalueret på vores første sæson i ligaen og have lavet målsætning for næste sæson, herunder vurderet på justeringer i setup, idet konkurrencen jo alt andet lige bliver hårdere næste år.

UA-40542404-1