Mors Cup

Thisted Sejlklub´s distancesejlads : ALTID 2. weekend i juni....  
Læs mere >>

Ungdoms afdelingen

Thisted Sejlklubs ungdomsafdeling ...
Læs mere >>

Velkommen til Thisted Sejlklub

Thisted Sejlklub byder ALLE sejlere fra nær og fjern VELKOMMEN TIL THISTED - vi er en veldrevet og aktiv klub med nye moderne faciliteter til alle, når man er i havn og skal nyde havnemiljøet og ferien. 

Med Thisted Sejlklub som base og udgangspunkt, kan man udforske den fantastiske Limfjord - her vil både den erfarne og den mere uøvede sejler kunne glæde sig over det pragtfulde sejlerfarvand - Thisted Sejlklub glæder sig til dit besøg ! 

Galleri

SERVICEBYGNING LUKKET FOR SÆSONEN

Skrevet af Lars Klemme.

Efterårsferien er slut nu, og derfor er SERVICEBYGNINGEN LUKKET NED TIL VINTEREN.

D 22. oktober gjorde Claudia og Dagmar TOTAL RENT og vinterklargjorde denne afdeling - 1000 TAK til dem for dét - vær opmærksom på, at koderne for adgang hertil NU er annuleret - man kan derfor IKKE anvende disse faciliteter - nye koder etableres til sæsonstart igen. 

De få gæstesejlere, der evnetuelt kan formodes at anløbe vores klub resten af året, skal i stedet købe badepoletter ved Shell og så anvende Havnens Bygning ovre ved Svend Burgerfri. 

Dagen efter Generalforsamlingen, vil der blive afbrudt for VAND og EL, således at det kun er vand på vaskepladsen fra denne dag og til "frosten kommer" - der vil hele vinteren være EL på broen i Fiskerihavnen som den eneste bro. 

De bådeejere, der bestemmer sig for at "blive i vandet" vinteren over, SKAL lægge bådene inde i Fiskerihavnen, for det er det eneste sted med EL, og hvis man ønsker strøm på båden over perioden, skal dette afregnes via de målere. der forefindes i El-skabene netop på denne bro.   

Klubbens medlemmer anmodes om SELV at rydde op efter sig - både på og i "de gamle toiletter" samt i klubhuset - der vil IKKE blive udført mere rengøringsarbejde i klubregi fra nu af og til sæsonstarten.   

Derudover HUSK : din eventuelle tilmelding til KLUBBENS STANDERSTRYGNING her på nettet - se under Kommende Aktiviteter til venstre herfor - SIDSTE TILMELDINGSFRIST er den 25. oktober - så "find musen" og klik dig på !!

Husk også GENERALFORSAMLINGEN den 4. november - mere herom snarest !

 

UA-40542404-1